Jdi na obsah Jdi na menu
 

Co všechno se může stát, když si domů pozvete blbce? O tom se přesvědčí bohatý a úspěšný vydavatel, který se spolu se svými přáteli baví tím, že si každou středu zve na večeři "blbce", kteří dokáží zaníceně vyprávět o svých koníčcích. Jednou ale narazí na skutečně vydařeného nadšence, který svým nasazením dokáže v průběhu hodiny obrátit jeho život úplně naruby. V hlavních rolích vás bezpochyby svými vynikajícími výkony pobaví Josef Širhal a Petr Stryk.

Nejbližší plánované reprízy

Další reprízy můžete vidět 20. a 21. června 2008 ve 21.00 hodin, a to na hradě Potštejně a na zámecké terase v Letohradě.

OceněníObrazek

Úspěšná účast na národní přehlídce jednoaktových her konané 4.11.2006 v Holicích - součást hlavního večerního programu

Doporučení na národní přehlídku jednoaktových her v roce 2006 - postup ze západočeské přehlídky Plzeňská aktovka 2006

Vítězné představení divadelního festivalu Žně na stodole v Jiříkovicích

Cena dramaturgické rady pro nejlepší představení divadelního festivalu Trdloviny 2006 ve Vyškově

Cena diváků pro nejlepší představení divadelního festivalu Setkání na prknech ve Veverské Bítýšce 2006

Cena za nejlepší herecký výkon pro Josefa Širhala - Setkání na prknech ve Veverské Bítýšce 2006

Cena za nejlepší herecký výkon pro Josefa Širhala - Krajská přehlídka Plzeňská aktovka 2006

Cena za nejlepší herecký výkon pro Josefa Širhala - Krajská přehlídka Kojetín 2007

Představení (hrané mimo soutěž) bylo hodnoceno jako jedno z nejlepších na krajské postupové přehlídce ve Valašském Meziříčí

Napsali o nás ...

"Třetí ocenění, tentokrát za mužský herecký výkon, obdržel Josef Širhal za ztvárnění postavy Antonína Pitrona v inscenaci brněnského souboru AMADIS. Jejich interpretace hry Francise Vebera "Blbec k večeři" v režii Petra Stryka a Josefa Širhala byla zdařilá především díky respektování stylu předlohy, hereckému nasazení, smyslu pro rytmus a souhru a neutuchající dynamice." (Jakub Zindulka, člen činohry Divadla J.K. Tyla v Plzni, o přehlídce Plzeňská aktovka 2006, Amatérská scéna 4/2006)

"Hra je obecně známa a je nutné podotknout, že pánové Petr Stryk a Josef Širhal měli nabroušený divadelní čich, který přetavili do dobré dramaturgicko-režijní koncepce ... Všichni protagonisté dostáli výkladu, tempu i rytmu inscenace ... Je zřejmé, že je to docela plnokrevné divadlo." (Vladimír Zajíc o přehlídce Bechyňské perlení 2006, Amatérská scéna 1/2006)

"Hodinové představení s minimální scénografií sázelo na razantní komiku robustních kreací v hbitě usazené souhře a nakonec si odváželo anketní Cenu diváka." (Vít Závodský o přehlídce Setkání na prknech ve Veverské Bítýšce, Amatérská scéna 4/2006)

"Režírující herecká dvojice protagonistů Petra Stryka a Josefa Širhala (oceněn za titulní figuru hyperaktivního dobráka Antonína Pitróna) populární text tentokrát k prospěchu věci výrazně zkrátila, počeštila jména postav a využila některých domácích reálií. Spolehlivě zafixované starší nastudování uplatnilo robustní humor a svižnou souhru." (Vít Závodský o krajské přehlídce Divadelní Kojetín 2007, Amatérská scéna 2/2007)

MF Dnes dne 15.6.2006 otiskla informace o našem představení a fotografii z naší hry jako upoutávku na západočeskou přehlídku jednoaktových her Plzeňská aktovka 2006.

Autor

Francis Veber

Původní název

Diner de cons

Překlad

Gabriela Kliková

Osoby a obsazení

Antonín Pitrón, blbec Josef Širhal
René Svoboda, vydavatel Petr Stryk
Jen Lópák, jeho přítel Zdenek Nevrlý nebo Tomáš Vítěz
Aleš Klíma, daňový kontrolor Ondřej Buchta j.h. nebo Tomáš Ďurďa nebo Tomáš Daněk nebo Jaroslav Veselý
Kristýna Svobodová, manželka Eva Židlíková nebo Dagmar Rybářová nebo Hana Šenkeříková
Marlen, milenka Jitka Bednářová nebo Šárka Nekudová

Režie

Petr Stryk a Josef Širhal

Produkce

Josef Širhal

Grafický návrh a realizace propagačních materiálů

Dan Růžička

Technická spolupráce - osvětlení a ozvučení

Milan Sousedík

Délka představení

75 minut (bez přestávky) nebo 55 minut (zkrácená festivalová verze)

Agenturní kontakt

Mgr. Josef Širhal, Mazourova 1, 636 00 Brno, tel. 608/751-326, e-mail: amadis@amadis.cz

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, divadelní a literární agentura, Krátkého 1, Praha 9.

Zvuková ukázka

Poslechněte si ukázku z představení ve formátu MP3.

Co řekl autor o hře samotné a o její filmové podobě...

Hru jsem napsal opravdu až potom, co Risk (Out on a Limb) propadl, jinak už bych býval neměl z čeho žít. Já totiž nemám žádné koníčky, vůbec nic nedělám, a tak psát musím. Nejdřív jsem hru nechal přeložit kvůli Broadwayi, ale všechno na ní bylo moc francouzské. Nakonec jsem ji poslal do Paříže, úplně jako láhev po moři. Belmondo mi nabídl, že ji zinscenuje, a začali jsme nadbíhat Villeretovi. Je to skutečně velký herec, ale ještě se na mě zlobil kvůli Kopytu (La chevre). Pomstil se mi tím, že mě nechal tři neděle čekat, než pod tlakem ostatních přijal.

Filmová adaptace přišla krátce poté, hlavně díky Alainu Poirému. V té době jsem měl hotové jen jedno dějství a varoval jsem ho, že to může dopadnout jako zfilmované divadlo, ale jemu to bylo jedno. A ten film koupil. Napsal jsem to, i když si pořád ještě myslím, že jsem to nedokázal dostatečně odlehčit. Taky proto se s filmem Američané snaží vypořádat už celých pět let. O produkci se vždycky stará Spielberg a konečně našli také herce, Aliho G.. Já ho ovšem natočím jen proto, aby se mé dítě nedostalo do špatných rukou, jako v případě remaku Velký Blondýn (Le Grand Blond avec une chaussure noire) …

Za tento film jsem dostal prvního Césara, za nejlepší scénář. Kvůli žánru, který jsem si vybral, totiž komedii, mě jako režiséra vážní lidé vždycky porazí. Blbce k večeři předstihl Vysněný život andělů (La Vie revée des anges)! Césara za nejlepší scénář jsem nedostal ani za film Otec a otec (Les Comperes), vyhrála ho tehdy Tereza (Thérese). Má to tak být, je to přece hra“.

Fotoalbum

Obrazek

 

 

Obrazek

                              

 

Náhledy fotografií ze složky Blbec k večeři